Az aula

A belső tér, a tágas földszinti aula, vaskos oszlopokkal alátámasztott keresztboltozatával és e térből nyíló kanyargó lépcsőháza és a folyosók: a barokkra jellemző mozgalmas élménnyel fogad. A jobbra és balra nyíló termek tengelyre fűzve helyezkednek el.
A szerkezetre vonatkozó jellemzők, az áthidalások boltozatos megoldásai, a folyosók földszintjén a keresztboltozatok, a a földszinti termekben az ún. fiókos dongaboltozat figyelhető meg. A fedélzet szerkezete egyenes nyeregtetős, korábban fazsindellyel lefedve. Először 1926-ban, majd teljesen 1934-ben cserélték fel a tetőszerkezetet cserépre.
 A tér és a tömeg hatása a hazai barokk vonását követi: széles, terpeszkedő arányaiban. Az épület nyugatra néző főhomlokzatának szélessége az egész épület magasságának 5,6-szorosa. Környezetének téri rendszerében a Pécsi út meghosszabbított tengelye az épület középtengelye. (Kár, hogy a víztorony lerontja ezt a hastást!) Homlokzatának előtere, a püspöktemplommal alkotott egységes képe emeli tömeghatását és a téregyüttesben uralkodó szerepét. (A park kiképzésében is erősíteni lehetett volna a barokk kertépítés elemeit.)

A gimnázium udvara a Kisfaludy szoborralA külső térélmény után áthaladva a kapun a valamikori belső udvarból látható térélmény is szép lehetett. A földszintes, tornácos udvar az épület és természet közvetlen kapcsolatát erősítette, távolabbra tekintve ÉK-re a tölgyes facsoportja, K-re a Duna csillogása, DK-re a püspöki vadaskert látványa jelentette a tágabb teret.
A 84 méter hosszan elnyúló főhomlokzatában nem emelkedik ki térbelileg a majdnem középen lévő középrizalit. Kiemelése elsősorban a díszítőelemekkel valósul meg. A barokk épületre jellemző sarokrizalitra főleg az ablakok más ritmusa elhelyezésével találunk utalást.
A szerkezetre vonatkozó jellemzők, az áthidalások boltozatos megoldásai, a folyosók földszintjén a keresztboltozatok, a földszinti termekben az ún. fiókos dongaboltozat figyelhető meg. A fedélzet szerkezete egyenes nyeregtetős, korábban fazsindellyel lefedve. Először 1926-ban, majd teljesen 1934-ben cserélték le a tetőszerkezetet cserépre.
Az alaktani megoldásai, a díszítőelemek szolidak, bizonyos tekintetben már jelezve a klasszicizmus hatását is. E korban kedvelt höbörcsös-kavicsos vakolat borítja a külső falakat. Színében jelenleg az akkori korra jellemző sárga és fehér jó ritmust képez. A Visy-féle, 1933-ban készült terven a borsózöld szín szerepelt. A falak "faltükrös" tagolását a vízszintben futó övpárkány és ereszpárkány, illetve a függőleges lizéniák alkotják. A kastély legszebb dísze a középrizalit. A rizalittól balra 10, jobbra 9 ablak látható. A négy pilaszter három részre tagolja a rizalitot. A szélső pilaszterek ellentétes pontjait összekötő átlók metszésénél helyezkedik el a Berényi-címer.
 
 

Tovább

Vissza